Wykład prof. Alana Liu (UCSB)

Laboratorium Humanistyki Współczesnej zaprasza na wykład profesora Alana Liu (Uniwersytet Kalifornijski w Santa Barbara) pt. Key Trends in the Digital Humanities: How the Digital Humanities Challenge the Idea of the Humanities.

Wykład odbędzie się 27 czerwca (wtorek) o godzinie 17:00 w Centrum Sztuki WRO (ul. Widok 7).

Wykład poświęcony będzie wyzwaniom, jakie współczesnej refleksji humanistycznej stawia ostatnio prężnie rozwijająca się humanistyka cyfrowa. Jak stosowane w jej ramach metody (takie, jak data mining, mapowanie czy analiza sieci społecznych) wpływają na ideę humanistyki i odwrotnie? Jak w obliczu mediów cyfrowych przekształcają się ważkie dla humanistyki pytania – choćby te dotyczące kategorii znaczenia? Te kwestie będą stanowiły główny przedmiot rozważań podczas wykładu.

Profesor Liu od 1995 roku jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara. Wcześniej wykładał też na Uniwersytecie Yale. Doktoryzował się z angielskiej literatury romantycznej na Uniwersytecie Stanforda. Jest autorem trzech książek: Local Transcendence: Essays on Postmodern Historicism and the Database (2008); Laws of Cool: Knowledge Work and the Culture of Information (2004); Wordsworth: the Sense of History (1989). W 1998 roku założył centrum humanistyki cyfrowej na Uniwersytecie Kalifornijskim, co czyni go jednym z pionierów na tym polu badawczym. Obecnie pracuje nad monografią poświęconą krytycznym studiom nad infrastrukturą.

Profesor Alan Liu od 25 czerwca do 1 lipca będzie gościem Laboratorium Humanistyki Współczesnej. Poprowadzi seminarium naukowe zatytułowane Critical Infrastructure Studies. Zainteresowanych czynnym udziałem w seminarium prosimy o kontakt: laboratorium@uni.wroc.pl.

Wizyta odbędzie się w ramach programu Visiting Professors finansowanego przez Urząd Miasta Wrocław.

Liu_baner