Lekcja słuchania

16.05.2017 (wtorek) o godz. 18.00 w sali 107 (ul. Szewska 36) odbędzie się 22. LEKCJA SŁUCHANIA,  podczas której Pani Dorota Błaszczak wystąpi z prezentacją pt.: Radiowy krajobraz dźwiękowy: o słuchaniu radia i instalacji „Fale pamięci. Wrocław w dźwięku radiowym”.

 

W ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016, w pawilonie Instytutu Goethego, wystawiona została interaktywna instalacja „Fale pamięci. Wrocław w dźwięku radiowym”, w której zmodyfikowany odbiornik radiowy umożliwiał dostrojenie się do archiwalnych nagrań radiowych dotyczących Wrocławia z ostatnich dziewięciu dekad. Praca ta została stworzona przez Dorotę Błaszczak (koncepcja, dźwięk, programowanie), Wojciecha Barcikowskiego (wybór nagrań) i Zbigniewa Pietrzaka (odbiornik zmodyfikowany). Podczas spotkania przedstawiona zostanie koncepcja instalacji wraz z jej prezentacją, a także szerzej omówiony problem dźwięku radiowego i percepcji “radiowego krajobrazu dźwiękowego” przez odbiorców.

 

Dorota Błaszczak – zajmuje się dźwiękiem, również interaktywnym. Pracuje przy zbiorach dźwiękowych Archiwum Polskiego Radia w Warszawie (rekonstrukcja i udostępnianie zbiorów, aktywna archiwizacja poprzez projekty interaktywne). Prowadzi zajęcia „Dźwięk interaktywny” na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Uczestniczy w remasteringu i tworzeniu projektów wirtualnej rzeczywistości w Kanadzie. Współpracowała w produkcjach filmowych, dubbingu, projekcji dźwięku muzyki elektroakustycznej. Tworzyła dźwięk do wczesnych gier komputerowych oraz projektów VR.